[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
Asociaţia "Aripi Româneşti" • View topic - Noaptea Muzeelor la Rosiori

Noaptea Muzeelor la Rosiori

Secţiune dedicată exclusiv ştirilor din aviaţie

Noaptea Muzeelor la Rosiori

Postby mihaiatanasie » Sun May 20, 2012 8:52 pm

A fost un program foarte frumos si dens, prezentat de doi copii frumoşi de la Cercul de « Jurnalistică şi Ştiinţele Comunicării » de la Casa de Cultură,

Image

urmarit, timp de peste şapte ore, de sute de oameni de toate vârstele. Unii din voi cunoasteti, din spusele (well … scrisele) mele sau prin contact direct, capacitatea prietenilor mei de la Muzeul de Istorie şi de la Casa de Cultură de a pune la cale manifestări extrem de interesante, cu ajutorul tuturor roşiorenilor care au un penchant pentru cultură şi istorie.
Păcat că vremea urâtă nu ne-a lăsat să ne desfăşurăm activitatea pe platoul din faţa Muzeului, unde asistenţa ar fi fost şi mai numeroasă (aşa cum s-a întâmplat anul trecut).
De data asta am avut de toate, de la recitări la conferinţe despre literaţii locali, de la dansuri populare la demonstraţii de Karate, de la muzica folk sau rock interpretată de copiii de la cercurile de muzică de la Casa de Cultură sau şcolile din oraş la conferinţe de istoria aviaţiei.
Şi, pentru că asta e specificul nostru, rămân la aviaţie. Din nou, dar din păcate pentru ultima oară, fetele de la 12 C au fost “fruncea”. Aseară a fost rândul Ionelei Pană, olteanca noastră (şi mândră de originea ei) pricepută în MiG-21. A prezentat o variantă mai amplă a referatului “Avionul de vânătoare MiG-21 în serviciul aviaţiei militare române” pe care l-a susţinut la concursul de referate de acum două săptămâni (când am aflat, surprinşi, că “asta nu e istorie”)
Eu am prezentat-o pe Ionela (de, trebuia să facă cineva şi asta),

Image

iar ea s-a descurcat excelent, păcat că cel care a manipulat proiecţia imaginilor (profu’) le-a cam încurcat ... Eh, le-a desurcat el, cumva, până la urmă.
Somme toute, a fost, se pare, o prezentare interesantă, lumea din sală a fost, în general, atentă (mai puţin un pura ... un mic minoritar care şi-a adus aminte că are glas puternic şi a trebuit să fie evacuat.

Image

Image

Image

Image

Image

Aşa cum spuneam, a fost ultima apariţie publică a fetelor de la 12 C în calitate de istorici de aviaţie. Mădălina Cioran, cu lucrările ei despre Aviaţia militară română în al doilea Război Mondial, Dan Vizanty, Alexandru Şerbănescu şi Aurel Vlaicu; Cristina Şuţă, care a studiat despre Traian Vuia, Henri Coandă, IAR Braşov, Aeroporturile bucureştene; ultima venită, Ionela Pană, cea care a dat mâna cu dl general Dorin Prunariu după ce a prezentat Misiunea Soiuz 40, iar acum a rămas tot în actualitate cu MiG-ul, cele care au reprezentat cu cinste Liceul Economic-Administrativ în concursuri simpozioane, vernisaje sau alte activitaţi, se pregătesc de acum pentru bacalaureat. Sunt sigur că nu vor avea probleme. Eu le mulţumesc (şi) public pentru activitatea lor şi le urez mult succes în viaţă.
mihaiatanasie
Cadet

Return to Ştiri din aviaţie