[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
Asociaţia "Aripi Româneşti" • View topic - Pentru glume si bancuri (aka the new Pierre ...)

Pentru glume si bancuri (aka the new Pierre ...)

Discuţii generice, cu şi despre Asociaţie, pe subiecte diverse şi tangente, la o cafea

Pentru glume si bancuri (aka the new Pierre ...)

Postby Dragos Dobre » Fri May 28, 2010 1:25 pm

proaspete de pe rofreefly

1) Sare un pufan cu parasuta!
Cadere libera, senzatii tari... scoate mobilul si isi suna prietenii: " Super tare, iuhuuu, va vad mici ca pe furnici!"
Prietenii: " Bouuuule deschide parasuta alea chiar sunt furnici"

2) Intr-o zi de XC, la ora 5 dimineata sotia s-a ridicat din pat si a plecat spre debara.
Acolo cu un cutit ia taiat sotului aripa, a rupt rezerva, a spart ecranul gps-ului si a aruncat casca si seleta de pe geam.
Apoi tiptil a venit si s-a culcat langa sot lipindu-se tandru de obrazul lui...
Mai avea de trait doar cateva ore...

3) Doctorul: " Sunteti un parapantist innascut!"
Pacientul:" Adica?"
Doctorul" Vi se sudeaza oasele foarte rapid"

4) Zboara vulturul.
Iese un limbric: "Capitane, ce altitudine avem?"
Vulturul: "2000 metri peste niv.marii"
Limbricul: "Vezi ca-s turbulente, sa nu faci pe tine ca dai emotii echipajului."

5) La spital pacientul bandajat complet ii dicteaza prietenului:
" Stimate autor! Tin sa va anunt, ca in cartea d-voastra privind instructiile de zbor cu parapanta la pagina 5 aveti o erata."

6) Cursantii de parasutism au emotii inainte de primul zbor.
Instructorul ii incurajeaza: " Astea-s statistici doar, parasutele nu se deschid intr-un unul din 1000 de cazuri, iar voi sunteti doar 200..."

7) Discutie intre 2 piloti in carlinga:
Pilot 1: "Stai tu la mansa eu ma duc sa discut cu noua stewardesa"..... se intoarce dezamagit dupa 15 minute "Mda, sotia mea presteaza mai bine"
Pilot 2: "Ok, stai ca merg si eu sa ma destind putin" dupa 5 minute " Daaaa, aveai dreptate, sotia ta e mult peste..."

8) Morala " Cine nu risca, nu pierde altitudine"

9) Telefon la o firma producatoare de aripi
X: " Buna ziua!, va sunam de la spital, va rugam sa ne anuntati cate aripi ati reusit sa vindeti?
Y: " 10 bucati"
X; " Mda, deci 2 inca mai zboara"

10) Daca va gainatat o pasare, zambiti si nu uitati, pe cer mai zboara si parapantistii

11) A doua zi dimineata dupa un chef monstru zboara doi prieteni cu tandemu.
Vasile: "Ioane vireaza, vireaza, vireaza intram in panta"
Ion: " Vireaza tu mah ca la tine is comenzile..."

12) Zboara 2 in tandem (Pilot/Pasager ocazional)
Pilotul prinde o termica o centreaza si....varsa pe pasager
Pasagerul: "Fuuu porculeeee!"
Pilotul: " Mai bine te-ai uita in oglinda..."

13) Discutii intre prietene:
X: " Pe mine ma ingrijoreaza mereu sanatatea a lui meu"
Y: " Da ce are?"
X: " Deltaplan"

14) Pe panta un gura casca il intreaba pe unul la decolare: " Cat v-a trebuit sa invatati sa zburati?"
Parapantistul: " 7!"
Gura casca: "7 luni?"
Parpantistul: "7 parapante"

15) Un pilot catre celalalt: " Zi-le mah la parasutisii aia incepatori sa nu mai sara, pentru ca n-am decolat inca..."

16) Un incepator parapantist brusc după decolare intra intr-o ascendenta puternică, vazand cum se departeaza de sol, exclama:
- Dumnezeule!
Dumnezeu; " Ce mai vrei, fiule?...."

17) La spitalvine o tipa:
- Vreau să obţineţi un loc în asistentă medicală.
- Ai calificările corespunzătoare?
- Sigur! Am un frate parapantist, al doilea ii planorist, iar tata construieste al treile model de trike.

18) La spital la consultatie ortopedica
Doctorul: "Cu ce va pot ajuta? ce a-ti patit?"
X: " Sunt zburator, si....."
Doctorul: " Dragutule, psihologul e a treia pe dreapta"

19) Discutie intre piloti la aterizare (acoperire 8/8):
X: " E foarte scurta pista"
Y: " Daaaa, in schimb cat de lata e"

20) Cum sa determini direcţia şi viteza vântului?
Un mod convenabil de a determina direcţia şi forţa vantului pentru parapantisti/deltaplanoristi

Aveti nevoie de incaltaminte din piele intoarsa!
Urinati cu spatele spre locul de decolare si daca:

a) nu aveti picaturi pe pantofi - vant de spate nu se zboara
B) o picatura pe bocancul stang/drept - vant lateral, conditii indoielnice pentru decolare
c) cate o picatura pe fiecare pantof - vant de fata de 3 m/s, da-i drumul la zbor, dar sa nu uiti sa inchizi fermoarul
d) ti-ai stropit panatalonii - 5-8 m/s - decoleaza cu fata spre aripa
e) te-ai stropit pe maini - >10 m/s - tai-o acasa azi nu e de zbor
Mentiune: Principala cauza a traumatizmelor intre parapantistele incepatoare este incapacitatea de a determina directia si forta vantului!
Se recomanda apelarea la un parapantist experimentat si aprovizionarea acestuia cu bere pe gratis. Acuratetea masuratorilor depinde de cantitate de bere, prin urmare, aduceti mai multa bere!

Doru Davidovici
"... şi decolăm cu avionul cel mare drept în soarele despre care ştim noi că trebuie să fie dincolo de nori.
Întotdeauna e soare dincolo de nori, cam asta am reuşit să învăţ în douăzeci de ani de zburat..."
Dragos Dobre
Pilot veteran

Re: Pentru glume si bancuri (aka the new Pierre ...)

Postby Dragos Dobre » Fri May 28, 2010 1:27 pm

si un favorit de-al meu:

Doi crocodili stau de vorbă.
- Ce frumos e Nilul ăsta, spune unul.
- Da, dar şi Volga noastra e frumoasă, tovarăşe colonel.

Doru Davidovici
"... şi decolăm cu avionul cel mare drept în soarele despre care ştim noi că trebuie să fie dincolo de nori.
Întotdeauna e soare dincolo de nori, cam asta am reuşit să învăţ în douăzeci de ani de zburat..."
Dragos Dobre
Pilot veteran

Re: Pentru glume si bancuri (aka the new Pierre ...)

Postby LeCCa » Wed Jul 28, 2010 8:50 pm

http://www.youtube.com/watch?v=QRkuv2q6 ... r_embedded =)) eu zic ca de azi incolo lui pierre sa ii zicem patrick :)))
LeCCa
Începător

Return to Cafeneaua "Aripi Româneşti"