[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
Asociaţia "Aripi Româneşti" • View topic - ULM 3-ax omologate in Romania

ULM 3-ax omologate in Romania

Discuţii pe teme de aviaţie şi aeronautică

Postby Dragos Dobre » Mon Aug 25, 2008 3:10 pm

In acest topic incercam sa construim lista pentru validare a aeronavelor ULM 3-ax omologate in Romania. Va rog contribuiti, cu mentiunea ca lista cuprinde aeronave OMOLOGATE!
Despre ce inseamna ULM omologat, vedeti RACR-CCO ULM ( <a href='http://www.d13-th.ro/user/electric/legislatieaero/Ordin%20nr.%20630%20-%20Anexa%20din%202007.html' target='_blank'>http://www.d13-th.ro/user/electric/legisla...din%202007.html</a> ) . Iata si doua extrase:

RACR-CCO ULM 1005: Omologarea unui tip/model de ULM - ansamblul de verificări, controale şi/sau inspecţii prin care se constată că tipul/modelul respectiv de ULM se conformează cu cerinţele din prezenta reglementare privind omologarea. Un tip/model de ULM, construit ?n serie sau nu (unicat), din import sau nu, se consideră a fi omologat numai dacă pentru acesta a fost emis/eliberat un certificat de omologare (CO).

RACR-CCO ULM 1030 - Solicitanţi ?n vederea eliberării CO
?? (1) ?n cazul aeronavelor construite ?n Rom?nia, solicitările ?n vederea omologării aeronavelor ULM (eliberării CO), respectiv ?n vederea eliberării/prelungirii valabilităţii certificatului de omologare şi, prin excepţie de la cele prevăzute mai sus, pentru eliberarea/prelungirea valabilităţii certificatului de identificare/anexei la certificatul de identificare, necesare efectuării zborurilor tehnice ?n vederea omologării, pot fi făcute numai de către constructorii acestor aeronave, persoane fizice şi/sau juridice, direct sau prin ?mputerniciţii/reprezentanţii legali ai acestora.
?? (2) ?n cazul aeronavelor din import, solicitările de omologare, precum şi cele ?n vederea, după caz, recunoaşterii sau echivalării documentelor similare CO, emise de alte state/autorităţi, pot fi făcute numai de către constructorii şi/sau de către proprietarii acestor aeronave, direct sau prin ?mputerniciţii/reprezentanţii legali ai acestora.
?? (3) ?n cazurile de mai sus, constructorii şi/sau proprietarii aeronavelor respective vor fi şi titularii (deţinătorii) legali ai acestor documente (Ci şi/sau CO), odată cu eliberarea acestora şi, implicit, a dosarelor tehnice aprobate, dacă nu se specifică altfel ?n conformitate cu prevederile prezentei reglementări.
?? (4) Modelul cererii de omologare este cel prevăzut ?n Anexa 1.

1. CT/SW - Fabricant Flight Design Germania, importator/distribuitor Sobras/Bacau <a href='http://www.flightdesign.com/files/File/TC%20for%20Romania.jpg' target='_blank'>CO</a>
2. Aerostar Festival - Fabricant Aerostar S.A. / Romania, Bacau
3. Ikarus C22 - Fabricant Comco Ikarus Germania
4. Apollo Fox - Fabricant Halley Kft. Ungaria
5. TL-96 Star - Fabricant TL-ULTRALIGHT Cehia
6.

Doru Davidovici
"... şi decolăm cu avionul cel mare drept în soarele despre care ştim noi că trebuie să fie dincolo de nori.
Întotdeauna e soare dincolo de nori, cam asta am reuşit să învăţ în douăzeci de ani de zburat..."
Dragos Dobre
Pilot veteran

Postby byteworks » Mon Aug 25, 2008 4:50 pm

La noi sunt Ikarus C22/Comco Ikarus si Apollo Fox/Halley Kft.
byteworks
Începător

Postby Dragos Dobre » Fri Aug 29, 2008 9:57 am

byteworks wrote: La noi sunt Ikarus C22/Comco Ikarus si Apollo Fox/Halley Kft.

byteworks, ikarusul tau avea CO si era omologat? la mine in Ci scrie "neomologat"

Doru Davidovici
"... şi decolăm cu avionul cel mare drept în soarele despre care ştim noi că trebuie să fie dincolo de nori.
Întotdeauna e soare dincolo de nori, cam asta am reuşit să învăţ în douăzeci de ani de zburat..."
Dragos Dobre
Pilot veteran

Postby byteworks » Sat Aug 30, 2008 9:41 am

Al meu nu, dar al lui Radu (YR-6139) da.
Al meu era C22 facut in licenta de italienii de la <a href='http://www.euroala.it/' target='_blank'>Euroala</a>, dezvoltat mai apoi in Jetfox 97. Desi al meu era 100% structura C22, bineinteles nu ptea fi omologat ca C22, avand alti parinti.
byteworks
Începător

Postby gisurvey » Mon Sep 15, 2008 7:16 pm

nah, ca am mai gasit unul....

F99 "RAMBO" by...Fundatia Icarus!!!. Bacau, Romania.

aici e si certificatul de omologare:
<a href='http://icarusclub.tripod.com/imagelib/sitebuilder/misc/show_image.html?linkedwidth=560&linkpath=http://icarusclub.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/omologare.jpg&target=tlx_new' target='_blank'>http://icarusclub.tripod.com/imagelib/site...&target=tlx_new</a>
gisurvey
Începător

Postby Adrian_726 » Fri Sep 26, 2008 6:50 pm

Ikarus YR-5181 e deasemenea omologat.
Adrian_726
Nou venit

Postby Dragos Dobre » Fri Sep 26, 2008 8:06 pm

Adrian_726 wrote: Ikarus YR-5181 e deasemenea omologat.

Salut Adrian si bine ai venit!
Ce model este YR-5181?

Doru Davidovici
Dragos Dobre
Pilot veteran

Postby Adrian_726 » Tue Sep 30, 2008 11:50 pm

Este un Ikarus C22 B.
Adrian_726
Nou venit

Re: ULM 3-ax omologate in Romania

Postby Adrian_726 » Thu Aug 21, 2014 10:46 am

YR-5104 este omologat si restaurat de mine. Tot Ikarus C22-B
Adrian_726
Nou venit

Return to Despre aviaţie în general